Aktualności

Szlakiem bocianich gniazd

Tak było też i tego roku. O 9 rano na rowery wsiadło 61 dzieci z 4 szkół (SP Suchożebry, SP Krześlin, SP i Gimnazjum z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zbuczynie) i 19 opiekunów. Trasa przejazdu rozpoczyna się w m. Krześlin gdzie dzieci i młodzież zapoznały się z ciekawą historą wioski oraz kościoła. Następnym przystankiem był Brzozów, w której to miejscowości znajduje się aż 12 bocianich gniazd różnego typu. Od gniazd posadowionych na czynnych słupach energetycznych poprzez bocieńce nadrzewne a skończywszy na gniazdach zlokalizowanych na wolnostojących słupach, które boćki chętnie wykorzystują. Tutaj szczegółowo omówiliśmy program ochrony bociana białego i jego siedlisk, zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem Sieci Obszarów Chronionych Natura 2000 oraz zagadnieniami związanymi z ochroą obszarów wodno- błotnych. Adam Tarłowski w skrócie opowiedział o zasadach budowania i instalacji gniazd bocianich, co wzbudziło spore zainteresowanie uczestników.
Na trasie
fot. Monika Stefaniak
    Następne przystanki na trasie rajdu to miejscowość Suchożebry gdzie na wieży kościelnej jest zawieszona skrzynka lęgowa dla sowy płomykówki w ramach ogólnopolskiego projektu ochrony tego rzadkiego gatunku. W miejscu tym młodzież dowiedziała się o zagadnieniach związanych z projektem a także o bogatej historii- związanej m.in. z powstaniem parafii, miejscowości oraz obozów dla jeńców rosyjskich, które zlokalizowano w tej okolicy w czasie drugiej wojny światowej. W trakcie rajdu na kilku przystankach uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze zwierzętami krajobrazu rolniczego, rolą zadrzewień śródpolnych, historią okolicznych miejscowości oraz projektami ochrony różnych gatunków zwierząt.
    Na zakończenie wycieczki było ognisko z kiełbaskami, które tradycyjnie odbyło się na posesji powiatowego lekarza weterynarii Bogdana Tarczyńskiego. W miejscu tym gnieździ się jedna para bociania a każdego roku leczone są ptaki różnych gatunków. Najczęstszymi pacjentami są bociany białe, których trafia do "schroniska" około 40 w każdym roku. Dodatkowo leczone są ptaki drapieżne, drobne ptaki wróblowe oraz inne. Gospodarz zapoznał uczestników rajdu z problemami poszkodowanych ptaków, opowiedział, w jaki sposób są leczone a także zachęcał do współpracy. We wspaniałej atmosferze odbyło się pieczenie kiełbasek oraz smakowanie innych przysmaków przekazanych nam przez niezawodnych jak każdego roku sponsorów.
Uczestnicy III rajdu
fot. Monika Stefaniak
    W zorganizowaniu III rajdu "Szlakiem bocianich gniazd" dopomogli nam: Piekarnia "Jońscy" Suchożebry, Piekarnia "Krześlin", "Rzeźnik" Zbuczyn, Zakład "Nasz Drób" Ujrzanów, Zakład Mięsny "Pluty", Lucjan Szewczyk, Stanisław Ługowski, Jan Putkowski, Sławomir Izdebki, Adam Tarłowski, Monika Stefaniak, Lidia Siwiec, Magdalena Rajkiewicz, Agnieszka Bożek oraz niezawodny w takich sytuacjach dr Bogdan Tarczyński. Wszystkim, którzy wsparli organizację rajdu serdecznie dziękujemy.

Ireneusz Kaługa

Zamów nasz newsletter lub wpis swojej działalności

Zamów online

Nasi partnerzy