Aktualności

Kapliczki w krainie "Misia"

Małkinia Górna » Treblinka » Kosów Lacki » Ceranów » Zuzela

Tu właśnie urodził się Stanisław Tym, odtwórca roli Ryszarda Ochódzkiego w „Misiu”. Gmina Małkinia Górna to nie tylko „Miś”, chociaż wspominana jest w fi lmie dwukrotnie, to także bogactwo zabytków. Znajdziemy tu m.in. Sanktuarium Trójcy Świętej. – Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni – mawiał kard. Stefan Wyszyński, związany z tym sanktuarium. Jego ojciec pracował tu jako organista. Prymas Tysiąclecia w jednym z prywatnych listów napisał, że jego duchowość trynitarna ma swe korzenie w prostyńskim sanktuarium. Prostyń jest jednym z dwóch miejsc w Polsce, gdzie objawiła się św. Anna. Objawienie z 1510 r. opisują archiwalne dokumenty biskupów diecezji łuckiej na Wołyniu z XVI w. oraz Księga Cudów.

W Prostyni było sześć kościołów, cztery parafi alne i dwa św. Anny. Po zburzeniu ostatniego podczas II wojny światowej nowy został wybudowany staraniem ks. Józefa Rucińskiego. W pobliżu kościoła znajduje się klasyczna dzwonnica z lat 1858–1860 oraz kaplica cmentarna z XVIII wieku. Z Prostyni zmierzam do Treblinki, do Muzeum Walki i Męczeństwa. Na terenie muzeum powstałego w 1964 r., są: były Obóz Zagłady, były Karny Obóz Pracy, kopalnia żwiru, Miejsce Straceń i tzw. Czarna Droga. Zespół obiektów muzeum tworzą m.in. symboliczny cmentarz żydowski utworzony z 17 tys. głazów z centralnym pomnikiem oraz pomnik ofiar więźniów Karnego Obozu Pracy. W ciszy i zadumie opuszczam Treblinkę. Udaję się do Kosowa Lackiego. W 1964 r. na tutejszej plebanii znaleziono XV-wieczny obraz „Ekstaza świętego Franciszka” hiszpańskiego malarza El Greca. Obecnie znajduje się on w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.W Kosowie Lackim warto odwiedzić kościół parafi alny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowany w 1907 r. Interesująca jest kapliczka przydrożna z XVIII w. W środku znajduje się fi gura św. Jana Nepomucena. Druga kapliczka przydrożna robi jeszcze większe wrażenie. Pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Czworoboczna, murowana, tynkowana, kryta dwuspadowym daszkiem. W środku ludowa fi gura Chrystusa Frasobliwego.

Szlak wycieczki wiedzie mnie do Ceranowa. Tutejsza aleja lipowa prowadzi do XIX-wiecznego zespołu pałacowo- parkowego. Nieopodal stoi także XIX-wieczny neogotycki kościół. We wsi znajdziemy zabytkowy klasztor sióstr felicjanek. Warto również zwrócić uwagę na murowaną plebanię z 1927 r. Wzrok przyciąga neogotycka świątynia z 1875 r. z czerwonej cegły w stylu wiślano-gotyckim. W ołtarzu głównym znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Czas ruszyć do Zuzeli. Mała wieś, ale dzieciństwo wielkiego człowieka – jak mówią miejscowi. W 1901 r. urodził się tu Prymas Tysiąclecia, Stefan Wyszyński. W zrekonstruowanym budynku dawnej szkoły mieści się Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Można tu zobaczyć, jak wyglądała wiejska klasa szkolna. Obok, w izbie mieszkalnej, zgromadzono pamiątki związane z rodziną Wyszyńskich. Naprzeciw
muzeum stoi neogotycki kościół, wzniesiony w latach 1907–1913. Przyszły prymas zapewne obserwował, jak rosną jego czerwone mury. Przed kościołem znajduje się pomnik najsłynniejszego mieszkańca Zuzeli, a wewnątrz przeniesiona z sąsiedniego kościoła chrzcielnica, przy której udzielono mu pierwszego sakramentu.

Ciekawym zabytkiem jest zespół sakralny kościoła parafi alnego pw. Przemienienia Pańskiego, wzniesiony w latach 1908-1913. W Zuzeli zwracam też uwagę na dzwonnicę wybudowaną w latach 1992–1994. Zawieszone dzwony otrzymały imiona trzech wielkich polskich kapłanów: Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego, Jerzego Popiełuszki. Przed wyruszeniem w drogę powrotną warto zobaczyć zabytkową nekropolię z końca XIX w. Znajdziemy na niej zabytkowe grobowce Tomasza Kaczorowskiego i Błażeja Godlewskiego z 1865 r. czy rodziny Jedlińskich z 1893 r.

Tekst i zdjęcia źródło: http://krainabugu.pl/kapliczki-w-krainie-misia.html#more-1814

Zamów nasz newsletter lub wpis swojej działalności

Zamów online

Nasi partnerzy