Aktualności

III Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne

Wycieczka w doline Bugu
fot. Przemysław Długołęcki
Tegorocznym tematem były "Ptaki krajobrazu rolniczego i terenów podmokłych" a wzmianka o konferencji znalazła się wśród wielu imprez zamieszczonych w bogato ilustrowanym kalendarzu PTPP "pro Natura", propagującym m.in. Program ochrony bociana białego i jego siedlisk. Artystycznym uzupełnieniem spotkania była wystawa prac plastycznych o tematyce ornitologicznej młodzieży z koła plastycznego działającego w MDK pod opieką p. Jolanty Szulborskiej.
    Przyjęcie 200 uczestników konferencji (tyle miejsc liczy sala kinowa ostrowskiego MDK) było możliwe dzięki współpracy kilku instytucji i szeregu życzliwych sprawie osób. Do współorganizatorów tego przedsięwzięcia należą:

- Towarzystwo Przyrodnicze "BOCIAN"
- Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka
- Miasto Ostrów Mazowiecka
- Miejski Dom Kultury
- Nadleśnictwo Wyszków.

    Trzecie już Spotkania stały się dobrą okolicznością do podziękowania za szczególny wkład w zaistnienie i utrwalenie nowej dla środowiska powiatu ostrowskiego formy popularyzowania wiedzy przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży panom: Piotrowi Uścian - Szaciłowskiemu, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka i Ireneuszowi Kałudze, V-ce Prezesowi TP "BOCIAN". Ich osobiste zaangażowanie zarówno w sprawy organizacyjne jak i merytoryczne należało do czynników decydujących o powodzeniu całego przedsięwzięcia.
Obserwacje ornitologiczne na Stawach Jegiel
fot. Przemysław Długołęcki
Uczniom Szkoły Podstawowej Nr 2 wręczone zostały nagrody książkowe za udział w konkursie "Zagadki ornitologiczne". W imieniu Burmistrza Miasta, fundatora nagród książki wręczał p. Tomasz Skibicki, Sekretarz Miasta. Po raz pierwszy w tym roku sesja popularno - naukowa składała się z dwóch części: trzech wykładów oraz zajęć praktycznych w terenie. W części pierwszej wystąpili:

- dr Mikołaj Pruszyński, Narwiański Park Narodowy z wykładem "Ptaki Narwiańskiego Parku Narodowego";
- mgr inż. Ireneusz Kaługa, V-ce Prezes Towarzystwa Przyrodniczego "BOCIAN", Siedlce - "VI Światowy Spis Gniazd Bociana Białego - wyniki wstępne";
- mgr inż. Mirosław Rzępała, V-ce Prezes Towarzystwa Przyrodniczego "BOCIAN", Siedlce - "Ochrona pustułki w Polsce".
Uczestnicy III OSO na wspólnym ognisku
fot. Przemysław Długołęcki
    Podkreślić należy profesjonalizm prelegentów wyrażający się zarówno w wiedzy merytorycznej jak i metodyce przedstawienia tematów. Młodzi uczestnicy w wieku od lat 9 do 16 z zapartych tchem śledzili wykłady ilustrowane dużą liczbą przeźroczy i prezentacjami multimedialnymi. Wszystkie zostały przyjęte gromkimi brawami.
    Po części teoretycznej uczestnicy spotkania przewiezieni zostali czterema autokarami do Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej w Leśnictwie Nowiny k. Poręby, gdzie czekał poczęstunek w postaci kiełbasek z grila i ognisko. Po posiłku rozpoczęły się zajęcia terenowe. W dziewięciu niewielkich grupach, pod okiem przewodników obserwowaliśmy krajobraz doliny Bugu w Udrzynie. Po godzinie przejechaliśmy nad stawy Jegiel przy trasie Ostrów - Wyszków. Obydwa miejsca stanowią wymarzone miejsce do obserwacji przyrody, w tym ptaków. Wyposażeni w lornetki mogliśmy z dużej odległości dostrzec m.in. łabędzie, czaple, bociana czarnego, dudka, czajki, rycyki, różne gatunki kaczek i wiele innych, mniej lub bardziej powszechnie występujących gatunków ptaków. Mogliśmy też obserwować z bliska środowisko życia bobrów, w tym dużą ilość zgryzionych przez nie drzew.
    Zebrane po Spotkaniach opinie wskazują na pełen sukces imprezy. Pogłębiona została wiedza przyrodnicza, rozbudzone i pogłębione zainteresowania oraz utrwalone dobre nawyki w zakresie stosowania właściwych zasad spędzania czasu w środowisku przyrodniczym i prowadzenia jego obserwacji. Stało się to dzięki osobistemu zaangażowaniu przewodników terenowych, wśród których byli, oprócz w/w prelegentów państwo: Małgorzata Jamiołkowska, Karolina Barc, Andrzej Barc, Olgierd Jabłoński, Rafał Wyszyński, Radosław Kozik. Jest, więc nadzieja, że nie zabraknie chętnych do udziału w IV OSO w kolejnym roku.

Podziękowania: Serdecznie dziękuję wszystkim instytucjom i osobom, dzięki którym sesja ornitologiczna mogła się odbyć w takim kształcie. Oprócz osób wymienionych w relacji ze Spotkań pragnę podziękować państwu: Beacie Kaczyńskiej, Małgorzacie Sadłowskiej, Andrzejowi Dańczyszynowi, Jackowi Kisło, Małgosi Sołowiej, Oli Kowalskiej i harcerzom ZHR z ZSP Nr1.


Jerzy Bauer

Zamów nasz newsletter lub wpis swojej działalności

Zamów online

Nasi partnerzy